Travel medicine

 

Ponúkané produkty: 

 

Sprej Moskito GUARD | Vakcína proti cholere | Vakcína proti japonskej encefalitíde |

 

 

Repelent sprej Moskito GUARD

Účinná látka: Ikaridin
Obsah: 75 ml
Obsahuje 20% Ikaridinu
Bez obsahu DEET a alkoholu
Je vedecky dokázané, že repelentný prípravok Moskito GUARD poskytuje účinnú mechanickú ochranu, ktorá odpudzuje bodavo-cicavý hmyz, ako sú napr. komáre a kliešte prenášajúce choroby ako sú:
 • Lymská borelióza
 • Japonská encefalitída
 • Malária
 • Kliešťová encefalitída
 • Chikungunya
 • Horúčka dengue
 • Žltá zimnica
 • Vírus Zika

Repelent sprej Moskito GUARD je odporúčaný Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a je účinný vo všetkých krajinách sveta.
Je to prvý repelent na trhu, ktorý je ideálny pre Vašu pokožku, nakoľko hydratuje vrchnú vrstvu kože a naviac má veľmi príjemnú vôňu.
Výhody prípravku Moskito GUARD:
 • Dlhodobá ochrana (+8 hodín)
 • Bezpečný pre deti od 2 rokov a aj pre tehotné ženy
 • Hydratuje a vyživuje pokožku
 • Príjemná vôňa
 • Nemastný, vodeodolný
 • Povolený na palube lietadla
 naspäť HORE
 
 
 
 
 
 
 
Očkovanie proti cholere: 

Cholera je veľmi závažné hnačkové ochorenie postihujúce iba človeka, ktorému podľahli už milióny ľudí. Epidémie cholery sprevádzali ľudstvo od pradávna , ale aj v 20. storočí došlo k ťažkým epidémiám v Južnej Amerike , ale aj na Ukrajine. Menšia epidémia bola na východnom Slovensku v roku 1970. Cholera je stále častá v chudobných štátoch sveta s nízkym hygienickým štandardom a s nedostatkom pitnej vody. Ochorenie začína väčšinou náhle, so stupňujúcimi sa hnačkami, ktoré vedú k veľkým stratám vody a minerálov. Človek tak môže bez liečby zomrieť behom niekoľkých hodín. 

Pôvodca: baktéria Vibrio cholerae, viac typov
Výskyt: Ázia, Afrika, Latinská Amerika
Prenos infekcie: Orofekálnou cestou
Inkubačný čas: 3-6 dní
Hlavné príznaky ochorenia: Hnačkové vodnaté stolice, pri horšom priebehu rýchlo vedúce k strate veľkého množstva tekutín – ohrozenie života, bez teploty, môže byť prítomné i zvracanie
Prevencia: Očkovanie, stravovacie návyky
Očkovacia látka a očkovanie: Cestovateľom do rizikových oblastí sa odporúča inaktivovaná perorálna vakcína proti cholere a zaočkovanie je možné vo všetkých ambulanciách cestovnej medicíny.
Očkovacia schéma: Pre dosiahnutie plnej odolnosti u dospelých a detí nad 6 rokov je potrebné použiť 2 dávky v odstupoch 1 – 6 týždňov a u detí od 2 do 6 rokov 3 dávky v odstupoch najmenej 7 dní (max. 6 týždňov). Hodinu pred a hodinu po imunizácii je potrebné vynechať jedlo, pitie, lieky a ostatné perorálne vakcíny.
Imunizácia musí byť dokončená najmenej 1 týždeň pred možnou expozíciou Vibriom.Cholerae. 
Revakcinácia: Na trvalú ochranu proti cholere sa odporúča 1 revakcinačná dávka do 2 rokov pre dospelých a deti vo veku od 6 rokov, a do 6 mesiacov pre deti vo veku od 2 do 6 rokov. Ak od poslednej vakcinácie uplynuli viac ako 2 roky (viac ako 6 mesiacov pre deti vo veku od 2 do 6 rokov), musí sa zopakovať primárna kúra.
 naspäť HORE
 
 


Očkovanie proti japonskej encefalitíde: 

Z klinického pohľadu je japonská encefalitída najhoršou zo všetkých vírusových zápalov mozgu. Až štvrtina končí smrťou a takmer polovica z tých, ktorí prežujú, má trvalé následky vo forme ochrnutí končatín. Ako samostatná choroba bola zistená identifikáciou vírusu v roku 1936 a o dva roky neskôr sa zistil prenos vírusu zo zvierat na ľudí prostredníctvom komára. Vyskytuje sa v oblasti juhovýchodnej Ázie, ale ochorenie sa v menšej miere vyskytuje aj v južnej Austrálii a Pakistane. Očkovanie sa odporúča pre cestovateľov do uvedených oblastí, hlavne pri dlhodobejšom pobyte aj mimo miest.
Pôvodca: Flavivírusy
Výskyt: Najmä juh, juhovýchod a východ Ázie a západné časti Pacifiku
Prenos infekcie: nočné mušky a komáre
Inkubačný čas: 4 – 14 dní
Hlavné príznaky ochorenia: Zápal mozgu a mozgových blán – meningoencefalitída. Horúčka, úporné bolesti hlavy, stuhnutosť šije, zmätenosť, ochrnutia, bezvedomie – život ohrozujúca infekcia (30% smrtnosť)
Prevencia: Očkovanie, mechanická ochrana proti hmyzu (repelenty, odev, moskytiery)
Očkovacia látka a očkovanie: Cestovateľom do rizikových oblastí sa odporúča inaktivovaná, adsorbovaná vakcína proti japonskej encefalitíde a zaočkovanie je možné vo všetkých ambulanciách cestovnej medicíny.
Očkovacia schéma: Dospelí, dospievajúci a deti do 3 rokov: 2 samostatné dávky po 0,5 ml; Deti vo veku od 2 mesiacov do 3 rokov: 2 samostatné dávky po 0,25 ml.
Dospelí vo veku 18-65 rokov:
 Primárna vakcinačná séria sa podáva podľa bežného plánu, kedy prvá dávka je podaná v deň 0 a druhá dávka 28 dní po podaní prvej dávky. Osoby vo veku 18-65 rokov môžu byť vakcinované aj formou zrýchleného plánu, kedy sa prvá dávka podá v deň 0 a druhá dávka 7 dní po podaní prvej dávky. Pri bežnom aj zrýchlenom pláne je potrebné primárnu imunizáciu ukončiť aspoň týždeň pred možným vystavením vírusu japonskej encefalitídy (JEV).
Deti od 2 mesiacov do 18 rokov:
 Primárna vakcinačná séria sa podáva podľa bežného plánu, kedy prvá dávka je podaná v deň 0 a druhá dávka 28 dní po podaní prvej dávky. Posilňovacia dávka: U všetkých vekových skupín by sa posilňovacia dávka (tretia dávka) mala podať v priebehu druhého roka (t.j. 12 – 24 mesiacov) po primárnej imunizácii, pred potenciálnym opätovným vystavením JEV.  
 naspäť HORE